شرایط و ضوابط خرید و فروش

در این برگه تمامی شرایط و ضوابط خرید و فروش توضیح داده شده است ، دقت بفرمایید خرید و فروش در بازار کاکتوس و ساکیولنت ویکی کاکتوس به منزله قبول تمامی این شرایط و قوانین می باشد .

 

توضیحات کلی در مورد آشنایی با فعالیت سایت
خدمات معاملاتی و بازرگانی بازار کاکتوس و ساکیولنت ویکی کاکتوس به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول فروشندگان که به عنوان عرضه کننده فعالیت می نمایند و بخش دوم خریداران که محصولات عرضه شده را خریداری می نمایند. خدمات مدیریت مالی و حسابداری سایت توسط واحد مالی حمایت می گردد، تا بتوانیم محیطی امن برای تجارت شما ایجاد نموده و همچنین میزان سود دهی افراد در معاملات را افزایش داده و از حقوق خریدار و فروشنده محافظت نماییم.

 

حل اختلاف

 

چنانچه در یک معامله، اختلافی بین خریدار و فروشنده بوجود آید، دو طرف برای حل اختلاف به مذاکره با یکدیگر فراخوانده می شوند. درصورت درخواست هریک از طرفین، سایت نیز برای رسیدن به یک تفاهم طرفین را یاری خواهد کرد. با این وجود، چنانچه یک هفته پس از طرح شکایت همچنان دو طرف به توافقی نرسیده باشند، موضوع برای تصمیم گیری به خود سایت ارجاع داده شده سپس از طرفین درخواست می شود تا مدارک خود را ارائه نمایند. طرفین موظف خواهند بود که برای رسیدگی به موارد اختلاف، تابع قوانین سایت باشند. موافقت طرفین بدین معنا می باشد که سایت ویکی کاکتوس با توجه به نقش خود و بر پایه قوانین سایت، حق تصمیم گیری برای حل اختلاف بوجود آمده را دارا می باشد. سایت مسئولیتی در قبال حل اختلاف در خارج از این چهارچوب تعیین شده نخواهد داشت.

تبصره 1- در صورتیکه قسمت حل اختلاف سایت نظر نهایی، در مورد حل یک اختلاف را اعلام نموده و لیکن طرفین آن نظر را اجرا ننمایند، دیگر حق طرح هیچ گونه شکایتی در این مورد را نخواهند داشت.
این قوانین شامل فعالیت های غیر قانونی اعضاء نبوده و در صورتی که محصولی برخلاف قوانین و مقررات بفروش برسد، سایت ویکی کاکتوس حق لغو و یا تعلیق هر معامله ای را برای خود محفوظ داشته و طبق توافق نامه میتواند حساب کاربری اشخاص خاطی را مسدود نماید.

1-1 محل تحویل کالا به خریدار
کالا به آدرس ثبت شده، خریدار در سایت ارسال خواهد شد. چنانچه در هنگام تکمیل فرم سفارش، آدرس جدیدی قید نشده باشد، آدرسی که خریدار در سایت عنوان نموده، به عنوان محل تحویل در نظر گرفته خواهد شد.
2-1 مسئولیت انتقال کالا
مسئولیت ارسال کالا جهت تحویل به خریدار، به عهده فروشنده خواهد بود و خطر مفقود شدن یا صدمه دیدن کالا پس از تحویل به پست بر عهده اداره پست می باشد و حل اختلاف بر عهده خریدار میباشد .

3-1 لغو مبادله
پس از ثبت خرید و پرداخت توسط خریدار به هیچ عنوان دو طرف نمی توانند معامله را لغو نمایند . فقط در شرایط خاص قبل از ارسال کالا و همچنین اگر فروشنده مخالفتی نداشته باشد  و مبلغ پرداختی با کسر 8 درصد به خریدار بازگشت داده میشود و سفارش لغو می شود .

4-1 کالاهای ممنوعه
چنانچه خریدار و فروشنده با قصد قبلی اقدام به معامله کالاهای ممنوعه که نقض قوانین سایت و همچنین تخطی از قانون محسوب می شود، را نمایند سایت ویکی کاکتوس دارای این حق خواهد بود که از واریز مبلغ مبادله امتناع ورزیده و عمل تخطی از قانون را به مقامات دولتی و اجرایی مرتبط، اطلاع دهد.

1-2 مطابقت داشتن کالا با سفارش داده شده
امضای خریدار بر روی رسید اداره پست، هنگام تحویل گرفتن آن، به منزله رسید دریافت کالا توسط او تلقی می شود.
چنانچه خریدار بر این عقیده باشد که کالای تحویل شده با کالای سفارش داده شده مطابقت ندارد، بلافاصله باید به صفحه حل اختلاف در منوی بالای سایت مراجعه و با انتخاب گزینه ” کالایی را که دریافت کرده ام با شرح ارائه شده در مشخصات مطابقت ندارد” و وارد کردن شماره سفارش اعتراض خود را عنوان نماید.

2-2عبارت “مطابقت داشتن ظاهری کالای تحویل گرفته شده با کالای سفارش داده شده ” به این معنی خواهد بود که از لحاظ ظاهری دارای شرایطی مناسب و مشابه همان عکس کالا که در درون سایت قرار داده شده، باشد و با مشخصات ذکر شده توسط فروشنده شامل شکل و شمایل آن، وزن، رنگ، نوع کالا و … یکسان باشد.

2-3چنانچه خریدار در زمان دریافت کالا در مکان مورد نظر حضور نداشته و شخص دیگری کالا را تحویل گرفته و رسید تحویل را امضاء کند (چه از طریق دست خط و یا به صورت الکترونیکی ) به منزله تحویل گرفتن کالا توسط خریدار تلقی خواهد شد.

3- کیفیت
3-1فروشنده ملزم می باشد تا اطمینان دهد که کالای ارسال شده با مشخصات ذکر شده مطابقت دارد.
3-2در صورتی که محصول ارسالی مشکل داشته باشد و این مشکل با معاینه و بازرسی ظاهری محصول ، قابل مشاهده بوده و در توضیحات محصول قید نشده باشد و یا هرگونه سند معتبری دال بر عدم مطابقت کالا ، با سفارش داده شده باشد، این کالا غیر منطبق با سفارش خریدار در نظر گرفته می شود. مطابقت نداشتن شامل موارد زیر می گردد:

 • کالایی را که خریدار دریافت می نماید، به طور کامل با سفارش داده شده از لحاظ مشخصات ظاهری مطابقت نداشته باشد. ( دقت بفرمایید در بعضی ارسال های طولانی گیاهان کمی کم آب میشوند و بعضی رنگ پریده که این مشکلی ندارد)
 • گیاه یا محصول ارسالی از نظر سایز مغایرت زیادی داشته باشد .
 • کالای ارسالی به خریدار مریض و ناسالم باشند .
 • تعداد و کمیت کالای ارسالی، از تعداد سفارش داده شده خریدار کمتر باشد.
 • کالای تحویل گرفته شده ناقص باشد.

3-3قوانین مربوط به مطابقت نداشتن کالا با سفارش داده شده، در این گونه موارد پذیرفته نخواهد شد:

 • نقص کالا پیشاپیش و قبل از سفارش به خریدار گفته شده باشد.
 • مغایرت در سایز جزیی
 • کم آبی و بیحالی گیاه در اثر ارسال طولانی ( این مشکل پس از کشت گیاه خیلی زود برطرف میشود )

3-4خریدار ملزم به ارائه دلیل مناسب، برای اثبات ادعای خود مبنی بر مطابقت نداشتن کالا با سفارش می باشد. چنانچه خریدار موفق به جمع آوری و ارایه تمام و یا بخشی از ادله برای اثبات ادعای خود نگردد، سایت با توجه به مدارک ارایه شده موجود، تصمیم گیری خواهد نمود. در صورتی که خریدار تصمیم به مرجوع کردن کالا بگیرد، باید دلیل خود برای انجام این امر را ارایه کرده و مسئولیت هزینه های مربوطه را به عهده گیرد.

3-5فروشنده نیز باید دلیل خود را، برای رد ادعای خریدار در مورد مطابقت نداشتن کالا با سفارش داده شده ، ارائه نماید. چنانچه فروشنده موفق به جمع آوری و ارائه تمام و یا بخشی از دلایل برای اثبات ادعای خود نگردد، سایت با توجه به مدارک ارایه شده موجود، تصمیم گیری خواهد نمود . در مواردی که کالای ارسالی باید مرجوع شود، فروشنده ملزم به ارائه آدرس درست برای مرجوع شدن آن می باشد. چنانچه کالای مرجوع شده به دلیل ارایه آدرس غلط توسط فروشنده، به مقصد نرسد، به صورت پیش فرض درنظر گرفته می شود که فروشنده از حق خود برای مرجوع شدن کالا چشم پوشی کرده و موافقت می نماید که مبلغ مبادله، به خریدار مسترد گردد.

4-تاخیر و یا کوتاهی در تحویل کالا
4-1پس از این که خریدار مبلغ قرارداد را به حساب ویکی کاکتوس واریز نمود، فروشنده ملزم به ارسال آن به مقصد تعیین شده در ظرف مدت اعلام شده می باشد. ممکن است بنا به دلایل خارج از اراده شامل جنگ ، سیل، زلزله و یا فورس ماژور، تحویل کالا به خریدار به تاخیر افتاده و یا کالا به دست خریدار نرسد. در این گونه موارد، خریدار و فروشنده می توانند با یکدیگر مذاکره کرده و زمان به توافق رسیده برای تحویل کالا را به تعویق انداخته و یا ارسال آن را لغو نموده و مبلغ پرداخت شده را عودت دهند. اما در صورت عدم توافق ، سایت ویکی کاکتوس با توجه به قوانین زیر تصمیم گیری خواهد نمود.

 • چنانچه فروشنده کالای مورد نظر را به شرکت حمل و نقل تحویل نداده باشد، معامله فسخ خواهد شد و فروشنده مسئول پذیرش عواقب فسخ این قرارداد می باشد.
 • چنانچه فروشنده کالای سفارش داده شده را ارسال کرده و کد پیگیری پست را ثبت کرده باشد اما هنگام حمل مفقود شده باشد، خریدار  می بایست شخصا با شرکت حمل کننده طرف قرارداد، مذاکره و نسبت به دریافت وجه کالا از بیمه شرکت حمل طرف قرارداد اقدام نماید.
 • چنانچه فروشنده اثبات نماید که شرکت حمل طرف قرارداد، کالا را در محل مورد نظر تحویل داده، اما شخص ثالثی اقدام به تحویل گرفتن آن نموده و خریدار از این موضوع با خبر نشده باشد، کالای ارسالی به منزله تحویل شده تلقی خواهد شد.

4-2در صورتیکه پس از طی زمان معین شده توسط فروشنده کالا ارسال نشود،  فروشنده در صورت درخواست و یا شکایت باید خریدار را از وضعیت حمل کالا مطلع گرداند و همچنین باید اسناد مرتبط با ارسال کالا را در اختیار سایت قرار دهد.

5-مدارک مورد نیاز در هنگام بروز اختلافات
5-1طرف زیان دیده، ملزم به ارایه اسناد محکمه پسند برای اثبات ادعای خود می باشد. سایت ویکی کاکتوس برای به دست آوردن ادله مناسب، از دو طرف درخواست می نماید تا مدارک اثبات کننده ادعای خود را ارائه نمایند. خریدار و فروشنده قبول می نمایند که سایت ویکی کاکتوس دارای نقش تعیین کننده در پذیرش و یا عدم پذیرش اسناد ارائه شده خواهد داشت.
5-2چنانچه مدارک ارائه شده، ارتباطی با ادعای مطرح شده نداشته باشند، سایت ویکی کاکتوس دارای این حق می باشد که بنابه صلاحدید خود تصمیم مناسب را اتخاذ کند.
5-3چنانچه مدارک ارائه شده توسط دوطرف، کامل نباشد، سایت ویکی کاکتوس دارای این حق می باشد که مستندات محکمه پسند دیگری را جهت اثبات ادعای هر یک از طرفین مطالبه نماید.

حمایت از فروشندگان
ویکی کاکتوس با در نظر گرفتن شرایط، فروشندگان را در برابر طرح شکایت و درخواست بازگرداندن وجه به دلیل عدم دریافت کالا مورد حمایت قرار می دهد.

تبصره 2 -ویکی کاکتوس از کل مبلغ دریافتی ثبت‌ شده به نام فروشنده حمایت نموده و در این مورد محدودیتی از نظر تعداد آن وجود ندارد.
تبصره 3 –فروشنده باید واجد تمامی شرایط زیر باشد تا مشمول حمایت‌های سایت قرار گیرد:
     1- کالا را در مدت زمان تعیین شده و به نشانی خریدار که در سایت ثبت شده است ارسال کرده باشد.
     2- مدارک مورد نیاز سایت را در مهلت مقرر ارائه کند.
   

تبصره 4 –تحویل کالا به خریدار، با ارائه سند تحویل کالا که شامل موارد زیر باشد اثبات می‌گردد:
     1- شماره بارکد قبض ارسال کالا
     2- تعداد و مشخصات کالا
     3- تاریخ تحویل کالا
     4- نشانی گیرنده کالا
     5- نام و امضای گیرنده کالا مبنی بر دریافت کالا

تبصره 5 –فروشنده موظف خواهد بود ظرف مدت اعلام شده از زمان اعلام فروش کالای خود در سایت ، نسبت به آماده سازی کالا جهت تحویل به اداره پست اقدام نموده، در غیر این صورت سایت سفارش را مرجوع و وجه واریزی خریدار را مسترد می گرداند.

 

6- مرجوع شدن کالا
6-1خریدار و فروشنده می توانند بر سر مرجوع شدن کالا و همچنین چگونگی انجام این امر، با یکدیگر مذاکره کرده و به توافق برسند. در این گونه موارد، کالای مرجوع شده باید با همان شرایطی که تحویل گرفته شده، مرجوع گردد.
6-2چنانچه خریدار کالایی را مرجوع می کند، باید از شرکت های حمل کالایی که توسط سایت ویکی کاکتوس مورد تایید می باشند، برای ارسال آن استفاده کند. همچنین خریدار باید تمام اطلاعات و جزییات مرتبط با حمل کالا را از طریق سایت ارائه نماید. چنانچه خریدار نتواند اطلاعات مورد نیاز برای رهگیری کالا ارائه نماید ، مرجوع گشتن کالا بی اعتبار گردیده و مبلغ مبادله به حساب فروشنده واریز خواهد شد.
6-3چنانچه خریدار و فروشنده نتوانند بر سر مرجوع شدن کالا و همچنین چگونگی انجام این امر، با یکدیگر به توافق برسند، حل اختلاف را به ویکی کاکتوس برای صدور رای نهایی ارجاع می دهند. در این صورت در مورد مرجوع شدن کالا رای ویکی کاکتوس لازم الاجرا است.

7- آزادسازی مبلغ قرارداد
هنگام بوجود آمدن اختلافی بین خریدار و فروشنده و ارجاع آن به سایت، هر دو طرف میپذیرند که سایت طبق قوانین موجود دارای حق تصمیم گیری در مورد آزادسازی بخشی و یا تمامی مبلغ مبادله برای هر دوطرف و یا تنها یک طرف منازعه می باشد. چنانچه سایت ویکی کاکتوس تصمیم بگیرد که خریدار باید کالای مورد نظر را مرجوع کند، خریدار 48 ساعت فرصت دارد تا کالا را مرجوع کند، اگر خریدار از مرجوع کردن آن ظرف این مدت امتناع ورزد، سایت ویکی کاکتوس مبلغ قرارداد را به حساب فروشنده واریز می نماید.

8- محدودیت های زمانی
8-1از دریافت شکایت، سایت ویکی کاکتوس بلافاصله خریدار و فروشنده را از آن با خبر می گرداند.
8-2هر دوطرف خریدار و فروشنده، باید مدارک خود را برای اثبات ادعای طرح شده و یا رد آن، ظرف مدت 72 ساعت پس از اطلاع رسانی سایت در مورد شکایت مطرح شده، ارایه کنند. چنانچه خریدار و یا فروشنده ظرف مدت زمان مشخص شده، موفق به ارایه تمام و یا بخشی از مدارک نشوند، سایت ویکی کاکتوس می تواند تصمیم خود را با توجه به مدارک ارایه شده تا آن لحظه اتخاذ کند.
8-3چنانچه بررسی شکایت مطرح شده ، نیازمند زمان بیشتری باشد، سایت ویکی کاکتوس ظرف مدت یک هفته کاری پس از دریافت شکایت ، تصمیم مناسب را اتخاذ می نماید.

8-4چنانچه خریدار و فروشنده برای مرجوع شدن کالا با یکدیگر به توافق رسیده باشند، فروشنده حق هیچ گونه اعتراضی را نسبت به عدم دریافت کالا و یا مغایرت داشتن کالا با کالایی که فروخته است، ندارد.
چنانچه گروه حل اختلاف رای به مرجوع شدن کالا به فروشنده داده باشد، در صورتی که فروشنده مدعی باشد که خریدار کالا را معیوب کرده و یا در آن تغییری ایجاد کرده است و با کالایی که برای خریدار ارسال کرده است، مغایرت دارد، تنها 24 ساعت پس از دریافت کالا فرصت دارد تا با ارایه رسید معتبر شکایت خود را مطرح کند.
.اگر فروشنده حداکثر تا 5 روز پس از ثبت بارنامه در بخش حل اختلاف توسط خریدار، دریافت یا عدم دریافت کالا را به اطلاع ویکی کاکتوس نرساند، سایت ویکی کاکتوس عدم اطلاع رسانی فروشنده را به منزله دریافت نمودن و تایید کالا در نظر می گیرد و مختار است مبلغ پرداختی را به حساب خریدار واریز کند.